Звідки взялись хвилясті папуги і як за ними доглядати?
Нещодавно, прогулюючись парком, я спостерігала за тим, як домашні папуги, що збились у зграю після втечі від своїх господарів, літали наді мною, радіючи свободі. Це змусило мене задуматись, що хвилясті папуги — одні з найпопулярніших видів домашніх улюбленців. І не з проста: пернаті невибагливі у догляді, ласкаві й активні, харизматичні, створюють у домі особливу атмосферу. Та зазвичай навіть господарі цих екзотичних пташок не знають, як обрати правильний догляд для улюбленців (наявність пернатих втікачів у парку це підтверджує). Тому час це виправити!
Історія і етимологія
Батьківщиною папужок виду хвилястих прийнято вважати Австралію. Саме там, згідно з відкриттям, описаним біологом Джорджем Шоу у «Naturists Miscellany» 1805 року, місцеві жителі дали їм назву «Bedgerigah» або «Betcherygah», що з англійської перекладається як «Придатні для їжі». Дослідники ж найменували пернатих назвою «Melopsittacus undulatus» (співочий хвилястий папуга). А уже в 1840 перша пара птахів була привезена орнітологом Джоном Гулдом до Англії, де з плином часу бажання англійців заволодіти екзотичною тваринкою набирало усе більше обертів: до кінця дев’ятнадцятого століття їх утримували майже всі.
Характер і догляд
«Зірки австралійської пустелі» (так називають пташок на батьківщині) вирізняються енергійністю і привітністю. Якщо приділяти улюбленцю достатньо уваги, тваринка буде ніжною і ласкавою із господарем, співатиме пісень і милуватиметься собою у дзеркальці, якщо ж ні — птах стане надмірно активним і проявлятиме агресію через нудьгу, тому дуже важливо підтримувати контакт із пернатим другом. Також необхідне постійне прибирання у клітці, зміна води і чистка поїлки. Ці дії запобігатимуть поширенню хвороботворних організмів. А ще цей вид папуг дуже полюбляє купання. Саме через це перед покупкою пташки варто подбати, щоб у клітці достатнього розміру (мінімум 40/30/50) була розміщена і ванночка. Крім насіннєвого корму у раціон друга мають входити і фрукти, і овочі. Але, у зв’язку з тим, що крилаті вирізняються надмірною допитливістю і бажанням скуштувати все на смак, важливо слідкувати і за тим, щоб улюбленець не їв того, що йому заборонено:
• Манго;
• Картопля;
• Папайя;
• Хурма;
• Спеції, приправи та пряні трави;
• Зацукровані фрукти;
• Хлібобулочні вироби;
• М'ясо;
• Горіхи;
• Смажена їжа;
• Алкоголь.
Але, як-то кажуть, на будь-яке правило знайдеться і виключення. На підтвердження цьому на просторах Інтернету блукає історія про папужку, що, за словами господарів, завдячує своєму довголіттю алкоголю.
Довгожитель у пір’ї: у чому секрет хвилястого?
Незважаючи на те, що при належному догляді у неволі тривалість життя пернатих складає не більше 10-15 років, Джоуі прожив аж двадцять один. За словами господарів, Баррі і Ніни Мейсон, саме завдяки тому, що вживав віскі. Про це повідомляє РБК.
Передісторія
Баррі купив свого улюбленця ще маленьким, навіть не підозрюючи, що у майбутньому його пташка стане вірним товаришем по чарці. Одного разу, помітивши, що Джоуі виглядає хворим, Баррі з дружиною вирішили запропонувати пернатому лікувальний алкогольний еліксир, віскі, що йому і сподобався! Після того папуга став набагато частіше вживати алкоголь. На думку Ніни Мейсон, дружини Баррі, завдяки цьому він і прожив набагато більше, аніж його середньостатистичні родичі.
Джоуі зараз
На сьогоднішній момент, коли Джоуі встає зранку не на ту лапку, Мейсони піднімають його настрій з допомогою улюбленого алкогольного напою. Але багато улюбленець не п’є: за словами Ніни, для жвавості тваринці вистачає усього пару крапель, то ж вони з чоловіком уважно стежать за дозуванням і не дають своєму пернатому напитись.
Смішки смішками, а науковцями ще не доведено, що уживання віскі позитивно впливає на продовжуваність життя хвилястих. Тому, задля блага своїх домашніх улюбленців, не варто відкорковувати пляшки з віскі та експериментувати.