Зелений чай
Багато людей в усьому світі п'є чай, і п'ятдесят відсотків любителів цього напою полюбляє зелений чай. Він виробляється із листя того самого куща, із якого виробляють чорний чай. Тільки способи виробництва цього напою можуть бути різними, і залежить це від кущів та листочків цього напою.
Звідки він родом?
Абсолютно весь зелений чай походить з Китаю, але він експортований у різні країни світу. Багато східноазиатських сортів цього напою мають свої властивості, котрі можуть бути пов'язані із особливостями вирощування, збору і обробки чайного листя. Зелений чай користується великою популярністю у країнах Азії, а в західних країнах, де більшою популярністю користується чорний чай, популярність зеленого чаю приходиться на кінець ХХ століття.
Як відбувається його окислення?
Якщо чорний чай повністю ферментується, то зелений чай достатньо ферментувати мінімально. Пари цього напою досягають температури 170-180 градусів Цельсія, і саме окислення продовжується протягом двох днів. Потім чай нагрівається або в горщиках, як у Китаї, або – з-за допомогою пари, як у Японії. Можливо не буде нічого відбуватися, і тоді чай буде окислюватися на 3-12%.
Як потрібно його заварювати?
Зелений чай потрібно заварювати по особливому, і брати лише 2 грама чаю на 100 мілілітрів води. Або можна взяти десь одну чайну ложку зеленого чаю, і додати до нього 150 мілілітрів води. Для заварювання більш якісного зеленого чаю потрібно брати більше чайного листя і заварювати його декілька разів на протязі короткого часу. Час і кількість води повинні відрізнятися, бо це потрібно для заварювання зеленого чаю. Максимальна температура для заварювання має бути від 81 до 87 градусів Цельсія, і тоді час заварювання має коливатися от 2-х до 3-х хвилин. Найменша температура заварювання повинна коливатися від 61 до 69 градусів Цельсія. При цьому найменший час заварювання повинний бути приблизно 30 секунд. Зазвичай зелений чай низької якості заварюється довше, і температура заварювання є більш високою. Якщо цей напій заварювати дуже довго або у дуже гарячій воді, тоді чай буде в'яжучим і гірким на смак. Це не залежить від якості сорту, але якщо сорт зеленого чаю має високу якість, то його можна заварювати два чи три рази. Головне, щоб техніка заварювання не порушувалася і чай не був перевареним. Спочатку потрібно зробити так, щоб ємність для заварювання чаю була нагрітою. До чайного листя, котрий залишився у чайнику, потрібно додавати воду. Це потрібно робити, поки чай знаходиться у чайнику і він іще смачний.
Як зелений чай впливає на організм?
Він є більш сильним антиоксидантом, ніж чорний чай. А дослідження показали, що він знижує ризик серцево-судинних захворювань. Цей напій здатен сприяти уповільненню зубного карієса, а також камені в нирках і рак розвиватимуться повільніше завдяки помірному питтю цього напою. Зелений чай приносить багато користі нашому організму, бо у ньому присутні наступні речовини:
• Поліфеноли;
• Катехіни;
• Каротиноїди;
• Вітамін С;
• Мінерали.
А завдяки великому вмісту кофеїну, зелений чай може допомогти людям із низьким тиском. Але якщо вживати цей напій у великій кількості, то тиск людини може впасти. Ще вчені виявили, що зелений чай може погано впливати на роботу печінки. Можуть бути різноманітні захворювання печінки, якщо вживати чай у великій кількості.
Який зелений чай є китайським?
Всім відомо, що абсолютно усі зелені чаї вирощені у Китаї, а чайні плантації і кущі знаходяться у таких китайських провінціях:
• Провінція Хуань є Батьківщиною зеленого чаю, котрий має назву Цзюньшань Іньчжень. У перекладі цей напій буде називатися «срібні ігли», а також він є різновидом жовтого чаю.
• У провінції Чженцзян вирощують аж шість сортів китайського зеленого чаю.
• У провінції Цзянсу зростає цілих чотири сорти зеленого китайського чаю.
• Провінція Фунцзянь відома тим, що в ній зростають гірські сорти зелених чаїв. Також у цій провінції росте білий чай, а також у ній зростає чай під назвою «улун».
• У провінції Хубей виробляють чай Юй Лу. Він відомий світові під назвою Гьокуро, який у перкладі звучатиме «нефритова троянда». А також цей чай вважається японським, хоча насправді він є китайським.
• У провінції Хенань виробляється відомий китайський чай, який має назву Мао Цзянь і у перекладі він читається «ворсисті кінці».
• У провінції Цзянси виробляють троє сортів китайського чаю.
• Провінція Аньхой є домівкою для декількох сортів китайського чаю.
• Провінція Сичуань є Батьківщиною для двох сортів китайського чаю.
У цих провінціях виробляється різноманітні зелені чаї, які вважаються китайськими.
Який зелений чай вважається японським?
Багато людей, які вживають зелений чай, вважають його китайським. Але насправді існують різновиди цього напою, які вважаються японськими. Насправді це звичайний китайський чай, і деякі його сорти мають велику популярність у Японії. Весь зелений чай виробляється у Китаї, але він є дуже популярним у Японії. Зазвичай його просто називають «чай» або «японський чай», і кажуть про нього так самі японці. Зелений чай має багато сортів, які мають різноманітну якість, використаних частин чайного куща, а також обробка теж може бути різною. Кожен сорт чаю відрізняється одне від одного не тільки якістю, але і різною ціною. Існує багато незвичайних зелених чаїв, і одним із найкращих японських чаїв вважається чай із міста Удзі. Це місто називають Кіото, а сам чай називають «удзі-тя». Це означає, що чай має назву «сідзуока», а сам цей напій виробляється до 40% сирого чайного листя.
Який висновок можна зробити?
Ось тепер кожна людина буде добре розбиратися в зеленому чаї, і зможе вибрати напій з оригінальним смаком.