Поняття вуглецевого сліду продукції і питання методики його оцінки

Діяльність компаній у сфері скорочення викидів парникових газів стає все більш вагомим фактором їх інвестиційної привабливості й конкурентоспроможності. Останнім часом все більша кількість підприємств ставить перед собою цілі зі скорочення викидів парникових газів. В них входять викиди з джерел, які є фізичними активами компаній або пов’язані з виробництвом споживаної електричної і теплової енергії, а також ті, які не пов’язані з їх операційною діяльністю безпосередньо. Тобто бізнес вивчає можливості скорочення емісії протягом всього життєвого циклу товару або послуги, так званий вуглецевий слід.
Таким чином, вуглецевий слід продукції являє собою кількісну оцінку сукупних викидів і поглинань парникових газів протягом життєвого циклу продукту – від видобутку сировини до утилізації та кінцевого розміщення відходів, зведену до одиниці продукції, що випускається.
За оцінками експертів, сукупні викиди парникових газів у ланцюжку поставок перевищують прямі й енергетичні непрямі викиди від виробничих процесів у середньому вдвічі. А в галузях, не пов’язаних з виробленням енергії, видобутком та первинною переробкою корисних копалин, цей показник вищий в чотири рази. З цієї причини компанії, що реалізують стратегії низьковуглецевого розвитку, повинні враховувати вуглецеву місткість закуповуваних товарів і послуг [16].
Компаніям-виробникам оцінка вуглецевого сліду продукції дозволяє істотно розширити спектр заходів у рамках реалізації стратегії низьковуглецевого розвитку, ставити більш амбітні цілі в царині скорочення викидів парникових газів і вибирати найбільш економічно ефективні шляхи їх досягнення.
Процес оцінки вуглецевого сліду продукції базується на принципах і методах, викладених у стандарті ISO 14067-2018 «Greenhouse gases – Carbon footprint of products – Requirements and guidelines for quantification» [2]. В Україні даний стандарт знаходиться на стадії введення. Цей стандарт розроблений з метою визначити формальні вимоги до оцінки викидів парникових газів, «вбудованих» в ланцюжок поставок.
ISO 14067 містить принципи, вимоги та настанови для кількісної оцінки вуглецевого сліду продукції. Головною метою цього документу є визначення емісії парникових газів на кожному етапі життєвого циклу продукції, починаючи від видобування ресурсів, закінчуючи утилізацією або переробкою готової продукції.
Процес оцінки вуглецевого сліду базується на аналізі життєвого циклу продукції і, відповідно до міжнародних стандартів серії ISO 14040, включає чотири етапи.
Етап І. Повинні бути сформульовані цілі і сфера застосування аналізу вуглецевого сліду продукції. Метою оцінки є кількісне визначення впливу, який чинить та чи інша продукція (товар, послуга, діяльність) на глобальне потепління шляхом обліку кількості значущих викидів всіх парникових газів протягом життєвого циклу продукції.
Залежно від стратегічних завдань компанії і очікувань зацікавлених сторін може бути обране специфічне формулювання мети. Наприклад, інформування покупця про вуглецеву нейтральність продукції, або про її відповідність певній екологічної категорії за величиною вуглецевого сліду, встановленій державною, регіональною або галузевою кліматичною програмою.
Сфера застосування оцінки вуглецевого сліду включає:
− визначення межі виробничої системи, в тому числі фізичних меж, в яких здійснюється життєвий цикл продукції, стадії і процеси в рамках життєвого циклу, вибрані для оцінки вуглецевого сліду;
− вибір функціональної одиниці – підсумкової кількісної міри продукції або процесу, до якої зводиться обсяг викидів парникових газів;
− визначення вимог до складу і якості даних, в тому числі перелік врахованих парникових газів, похибка вимірювань, зовнішні джерела;
− визначення періоду часу, протягом якого продукційна система не зазнає істотних змін, що впливають на кількісну оцінку вуглецевого сліду;
− вибір методології розрахунку;
− рішення про включення специфічних викидів / поглинань парникових газів, наприклад, через зміну землекористування, режиму управління лісами і сільськогосподарськими угіддями;
− зміст звіту та інших підсумкових документів з кількісної оцінки вуглецевого сліду продукції.
Етап II. Основним етапом оцінки вуглецевого сліду продукції є інвентаризаційний аналіз життєвого циклу. В ньому на кожній стадії життєвого циклу визначаються процеси, під час яких виникають значні викиди парникових газів. Для кожного процесу проводиться аналіз вхідних і вихідних потоків матеріалів, палива і енергії, щодо яких розраховують обсяг викидів. В рамках цього етапу здійснюється збір даних про викиди по ланцюжку поставок (видобуток, транспортування і попередня обробка сировини, виробництво енергії) та за такими стадіями життєвого циклу продукції (застосування, утилізація, кінцеве розміщення відходів). Для цього компанії використовують зовнішню інформацію, яка може бути отримана в рамках контрактів з постачальниками або зібрана за допомогою аналітичних досліджень.
Етап III. Здійснюється кількісне визначення вуглецевого сліду протягом всього життєвого циклу. Дані про викиди парникових газів виражаються в загальних одиницях, якими традиційно є тони СО2-еквіваленти, і зводяться до функціональної одиниці продукційної системи.
Етап IV. Інтерпретація результатів є заключним етапом кількісної оцінки вуглецевого сліду. Відповідно до цілей і завдань дослідження формулюються висновки. Зокрема, висновки можуть бути зроблені щодо:
− відповідності вуглецевого сліду галузевим нормам, бенчмаркам і / або певним екологічним категоріям;
− результативності виконання кількісних зобов’язань в царині скорочення викидів парникових газів;
− відповідності очікуванням зацікавлених сторін.
Кількісна оцінка вуглецевого сліду продукції може використовуватися для внутрішніх цілей компанії. Наприклад, як елемент моніторингу результативності заходів щодо реалізації стратегії низьковуглецевого розвитку. Але найчастіше вона служить для інформування споживачів та інших зацікавлених сторін.
Якщо компанія приймає рішення про необхідність публікації результатів кількісної оцінки вуглецевого сліду, стандарт визначає вимоги, спрямовані на забезпечення об’єктивності інформації та можливості споживача здійснювати вибір на основі порівняння даних з вуглецевого сліду в подібних категоріях продукції. Інформацію за результатами кількісної оцінки вуглецевого сліду компанія може опублікувати у формі одного з таких типів документів:
− звіт з оцінки вуглецевого сліду продукції для зовнішніх користувачів;
− звіт з відстеженням характеристик вуглецевого сліду продукції;
− знак вуглецевого сліду продукції;
− декларація з вуглецевого сліду продукції.
Процес завірення звіту за кількісною оцінкою вуглецевого сліду здійснюється незалежною експертною організацією. Основні принципи, що застосовуються до даного процесу, сформульовані в міжнародному стандарті ISO 14064-3-2006 «Гази парникові. Частина 3. Вимоги та настанови щодо валідації та верифікації тверджень, що стосуються парникових газів», а також в інших документах, що деталізують вимоги для засвідчення відповідно до специфіки конкретних програм. Процедура незалежної перевірки і завірення звітності з вуглецевого сліду повинна забезпечувати необхідний рівень надійності і достовірності інформації для прийняття рішень, спрямованих на скорочення викидів парникових газів [16].
Для виконання цього завдання процес незалежного завірення повинен відповідати наступним принципам: неупередженість, компетентність, обґрунтованість, прозорість і конфіденційність.
Найбільш важливими перевагами оцінки вуглецевого сліду можна вважати наступні:
1. Додаткові можливості в царині скорочення викидів парникових газів для споживача. Доступність точної і узгодженої інформації щодо вуглецевого сліду дозволяє споживачам порівнювати ідентичні види продукції і послуг на вільному ринку і приймати рішення відповідно до встановлених цілей і політики в галузі запобігання антропогенних кліматичних змін.
2. Розробка і реалізація стратегії управління викидами парникових газів і низьковуглецевого розвитку. Оцінка вуглецевого сліду сприяє реалізації стратегії низьковуглецевого розвитку і загального скорочення викидів парникових газів, дозволяє вибрати найменш вуглецево-місткі матеріали, сировину, способи виготовлення продукції, умови транспортування, а також впровадити процеси повторного використання відходів та інших процесів в кінці життєвого циклу продукції.
3. Поліпшення системи моніторингу та звітності щодо викидів парникових газів. Під час оцінки вуглецевого сліду продукції здійснюються вибір найбільш об’єктивних і точних методів кількісної оцінки викидів парникових газів, розробка та впровадження ефективних і узгоджених процедур надання інформації щодо вуглецевого сліду зацікавленим сторонам.
З додаткових переваг від проведення незалежного завірення звітності можна виділити наступні:
1. Впевненість у достовірності та об’єктивності наданої інформації. Незалежне завірення забезпечує об’єктивність інформації щодо вуглецевого сліду продукції, що дозволяє використовувати її для прийняття рішень у сфері обмеження викидів парникових газів.
2. Додаткову конкурентну перевагу продукції, виробленої з використанням низьковуглецевих технологій і матеріалів. У рамках незалежного завірення підтверджується використання низьковуглецевих технологій і матеріалів, поновлюваних джерел енергії, вторинного використання відходів та інших заходів, спрямованих на скорочення викидів парникових газів протягом життєвого циклу продукції.
3. Демонстрування результативності в царині скорочення викидів парникових газів. Незалежне завірення підтверджує виконання зобов’язань зі скорочення викидів для виробників і споживачів продукції.

Робота додана: 06.07.23

Вгору